Urmareste-ne

TENIS

Biletul de tenis (30.03.2022). Facem bani la Miami, la mijloc de săptămână

Iga Swiatek e favorita meciului cu Petra Kvitova

Biletul de tenis de miercuri, 30.03.2022, vine cu două meciuri din sferturile de finală ale turneului WTA de la Miami, care pot aduce un câștig binevenit pariorilor la mijloc de săptămână. Cu ochii pe bătălia pentru semifinale, nu ratăm cotele atractive.

Iga Swiatek, 14 victorii consecutive în circuitul profesionist

Deschidem biletul de tenis cu meciul dintre Petra Kvitova și Iga Swiatek. Poloneza Swiatek e, poate, cea mai în formă jucătoare din circuit. Vine după 14 victorii consecutive, răstimp în care a luat și două turnee, la Doha și la Indian Wells. În schimb, Kvitova a inconstantă în 2022 și a căzut până pe locul 32 WTA. Nu are rezultate notabile în acest an. A ieșit din primul meci la Australian Open, al doilea meci la Sankt Petersburg, Doha și Indian Wells, cel mai bun rezultat recent fiind un sfert de finală la Dubai. Așa că nu-i dăm prea mari șanse în sferturi la Miami. „Swiatek o învinge 2-0 pe Kvitova” are cotă 1,67.

Badosa – Pegula / Confruntare în premieră

În sferturile turneului WTA de la Miami avem o confruntare în premieră. Paula Badosa și Jessica Pegula se întâlnesc pentru prima oară în circuitul profesionist. Pe hârtie, avantajul e de partea primeia, locul 6 WTA, Pegula fiind pe 21. Badosa a jucat bine la Indian Wells, chiar înainte de Miami, prinzând semifinale. De la Australian Open încoace, când a pierdut un set a pierdut și meciul. Altfel, are nouă victorii la zero, iar printre cele nouă succese s-au strecurat și trei eșecuri. Pentru Pegula e al doilea cel mai bun rezultat al anului, după sfertul pierdut la Australian Open în fața lui Ashleigh Barty, care avea să câștige trofeul. Americanca nu pare, încă, în stare să atace Top 10. Cel mai sus a fost pe 14, în urmă cu un an. Cel mai probabil, Badosa va câștiga confruntarea din sferturi cu Pegula și mergem pe mâna jucătoarei din Spania. „Badosa câștigă” are cotă 1,50.