Urmareste-ne

Biletul zilei

Biletul zilei (23.11.2022). Facem bani cu Mondialul din Qatar

Belgia a luat bronzul la ultimul Mondial, dar la Euro 2020 a fost eliminată în sferturi

Avem o nouă zi plină la Campionatul Mondial de Fotbal din Qatar. Am ales două dintre cele patru meciuri ale zilei pentru un bilet cu o cotă totală de 2.80. Iată ce puteți paria în meciurile Spania – Costa Rica și Belgia – Canada, pentru un câștig potențial de aproape 270 de lei.

Așteptăm goluri de la spanioli

Primul meci de pe biletul zilei este cel dintre Spania și Costa Rica, programat de la ora 18:00, ora României, în Grupa E. Ibericii nu au mai impresionat în precedentele două turnee finale, de când au ridicat trofeul suprem, în 2010, în timp ce actuala selecționată a lui Luis Fernando Suarez a ajuns în sferturile de finală ale competiției, în 2014, cea mai bună performanță din istorie. În ultimele luni, Spania este în revenire de formă, înregistrând opt victorii, două remize și un eșec în ultimele 11 partide. Totodată, a terminat pe locul 1 în Liga Națiunilor, calificându-se în Final Four-ul competiției.

De partea cealaltă, și Costa Rica este în formă, având zece victorii, două remize și o singură înfrângere în precedentele 13 meciuri. La turneul final din Qatar a ajuns după ce a învins la baraj pe Noua Zeelandă, scor 1-0. Ne putem aștepta de la costaricani să le pună probleme serioase ibericilor, dar aceștia vor forța în ofensivă. „Peste 2,5 goluri Spania” are cotă 1.60.

Victorie pentru Belgia în duelul cu Canada

Celălalt meci de pe biletul zilei este cel dintre Belgia și Canada, programat de la ora 21:00, ora României, în Grupa F. La precedentul Campionat Mondial, Belgia s-a clasat pe locul al treilea, având cel mai bun atac din competiție, cu 16 goluri marcate. Anul trecut, la Euro 2020, Belgia a părăsit competiția în sferturi, iar anul acesta, în Liga Națiunilor, a fost surclasată de vecina Olanda (5-1 la general). Înaintea turneului final, selecționata pregătită de Roberto Martinez a disputat un singur amical, pierdut cu 1-2 în fața Egiptului. Belgienii se prezintă fără golgheterul Romelu Lukaku, accidentat.

De partea cealaltă, specialiștii apreciază că actuala generație a canadienilor este cea mai bună din istoria nord-americanilor. Canada revine la turneu după o pauză de 36 de ani, iar în drumul spre Mondialul din Qatar a câștigat preliminariile din zona CONCACAF, fiind peste Mexic și SUA. Mai mult decât atât, selecționata condusă de John Herdman a avut cel mai prolific atac din preliminarii, cu 23 de goluri marcate. Cu toate acestea, credem că experiența „generației de aur” a Belgiei își va spune cuvântul. „1 și peste 1,5 goluri” are cotă 1.75.