Archive

Cupa Mondiala 2018: Egipt, din nou pe harta fotbalului mare

Publicat

pe

Egipt este una dintre cele mai puternice nationale de pe continentul african. A cucerit de sapte ori Cupa Africii pe Natiuni, insa in ultimul deceniu nivelul fotbalului a scazut in aceasta tara din pricina gravelor probleme de ordin politic.

Echipa nationala este in revenire, dovada ca s-a calificat la un turneu final mondial dupa o asteptare de 28 de ani! Face parte din grupa A, alaturi de Rusia, Arabia Saudita si Uruguay. Orice este posibil in aceasta grupa, chiar si ca Egipt sa o castige.

Ce a facut Egipt la Cupa Mondiala?

In ciuda succesului urias de care s-au bucurat de-a lungul timpului pe plan continental, egiptenii apar rar la Cupa Mondiala. Este pentru a treia oara in istorie cand s-au calificat la cel mai important turneu. Prima oara au participat la editia din 1934, pe baza de invitatie. Un singur meci aveau sa dispute atunci, pierdut cu 2-4 in fata Ungariei. A urmat o pauza de 56 de ani, incheiata cu prezenta la Mondialul din 1990.

Au facut parte dintr-o grupa foarte dificila, cu Anglia lui Lineker, Olanda lui Van Basten si incomoda nationala a Irlandei. N-au castigat vreun meci, dar s-au descurcat onorabil. Cu Olanda si Irlanda au remizat, iar impotriva Angliei au cedat la limita.

Cum s-a calificat Egipt la acest turneu?

Condusa de Mohamed Salah, golgheterul preliminariilor africane cu 5 goluri, nationala Egiptului si-a luat fara emotii biletele pentru Rusia. A strans 13 puncte intr-o grupa cu Uganda, Ghana si Congo, ce nu se anunta atat de lejera la startul ei. Ghana, cu multi jucatori in campionatele de top ale Europei, a dezamagit insa, bifand o singura victorie in sase etape! Calificarea Egiptului a venit la Alexandria, in fata a 75.000 de oameni. „Faraonii” au fost egalati de Congo in minutul 88, dar Salah a inscris golul decisiv din penalty in minutul 90+5, pornind nebunia pe strazile tuturor marilor orase.

betmag.ro iti multumeste pentru timpul acordat si iti ureaza o zi inspirata!